Достапни линкови

logo-print

Бан ки Мун со предупредување до Северна Кореа


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун предупреди дека севернокорејскиот план за лансирање ракета би претставувало закана за мирот во регионот. Тој додаде дека тоа ќе претставува кршење на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која на Северна Кореа и се забранува да врши лансирање на балистички ракети. Северна Кореа најави дека во идниот месец ќе лансира ракета за да стационира сателит во орбитата на Земјата. Но, западните сили сметаат дека тоа е само изговор за тестирање на ракети со долг дострел.
XS
SM
MD
LG