Достапни линкови

logo-print

Рогозин назначен за претставник на Русија за Придњестровие


Рускиот претседател во заминување Дмитри Медведев го именуваше вицепремиерот Дмитри Рогозин за претставник за сепаратистичкиот молдавски регион Придњестровие.
Рогозин во моментов го надгледува воено индустрискиот комплекс во кабинетот на премиерот Владимир Путин, а во февруари беше назначен да ги предводи преговорите со НАТО за ракетниот одбранбен систем на Европа. Од 2008 до 2001 година тој беше амбасадор на Русија во НАТО.
XS
SM
MD
LG