Достапни линкови

logo-print

ОН ја предупредува Сирија да го спроведе планот на Анан


Претставникот на ОН и Арпаската лига за Сирија Кофи Анан

Претставникот на ОН и Арпаската лига за Сирија Кофи Анан

Безбедносниот Совет на ОН постигна договор за необврзувачката декларација која ја поддржува иницијативата на Кофи Анан за ставање крај на насилството со Сирија.
Според соопштението, Советот ја предупредува Сирија дека ќе преземе натамошни чекори доколу не ги спроведе шесте точки од планот на Анан, меѓу кои итно прекинување на огнот, отварање на дијалог меѓу режимот на претседателот Башар ал Асад и опозицијата, како и овозможување на пристап на хуманитарните групи.
XS
SM
MD
LG