Достапни линкови

logo-print

Лукашенко против бојкотот на Светското првенство во хокеј


Белорускиот претседател Александар Лукашенко на еден хокеарски натпревар

Белорускиот претседател Александар Лукашенко на еден хокеарски натпревар

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ја осуди одлуката на Европскиот Парламент за бојкот на Светското првенство во хокеј во 2014 година, кое треба да се одржи во земјата. Лукашенко кој е познат по неговата пасија за хокејот изјави дека одлуката е политички мотивирана и нема врска со спортот.
Европските законодавци решија да го бокотираат Светското првенство во хокеј во Минск, поради кршењето на човековите права од режимот во земјата.
XS
SM
MD
LG