Достапни линкови

logo-print

Ситуацијата во Сирија станува екстремно опасна


Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН

Сириската криза станува екстремно опасна со можност за глобални репрекусии, изјави во Џакарта Генералниот Секретар на ОН Бан Ки Мун.
Советот за безбедност денеска се очекува да донесе необврзувачка резолуција со која се повикува спроведување на планот на Арапската Лига и ОН за крај на насилствата.
Доколку до 15 часот нема забелешки од членки на Советот, ќе се смета дека резолуцијата е донесена. Русија која се противеше на претходните резолуции соопшти дека ќе ги подржи напорите за мир, но дека нема да прифати ултиматум до сириската влада.
XS
SM
MD
LG