Достапни линкови

logo-print

НАТО во Чикаго да даде јасен сигнал за проширувањето на Алијансата


Американскиот сенатор Џон МекКејн

Американскиот сенатор Џон МекКејн

Американскиот сенатор Џон МекКејн зборувајќи на тркалезна маса посветена на престојниот самит на НАТО во мај изрази разочарување што прашањето на проширувањето на Алијансата не е на врвот на агендата во Чикаго.
МекКејн побара да им се даде јасен пат на земјите како Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Грузија.

„ Ние мора јасно да дадеме на знаење на овие земји како и на било која друга земја во Европа која сака да е дел од НАТО и која може да ги исплни критериумите дека патот за членство е отворен“,

изјави влијателниот републикански сенатор Џон МекКејн на тркалезната маса во Вашингтон посветана на престојниот самит на НАТО.
XS
SM
MD
LG