Достапни линкови

logo-print

Француската полиција започна голема рација во Тулуз


Слика на тројцата убиени војници

Слика на тројцата убиени војници

Француската полиција во градот Тулуз рано утринава започна рација за да го пронајде осомничениот за убиството на тројцата војници и на тројца ученици и еден рабин во едно еврејско училиште. Специјалните сили првин се препукувале со осомничениот, а потоа отишле да го приведат.
На местото на настанот бил и францускиот министер за внатрешни работи. Францускиот министер изјави дека осомничениот тврдел дека е поврзан со Ал-Каеда и дека бил во Авганистан.
„Тој сакаше одмазда за палестинските деца и исто така сакал да и се одмазди на француската армија поради своите интервенции во странство", изјави министерот.
Во рацијата се повредени најмалку двајца припадници на специјалните сили.
XS
SM
MD
LG