Достапни линкови

logo-print

Илјадници на погребот на коптскиот поглавар во Египет


Телото на папата Шенуда изложено во катедрала во Каиро

Телото на папата Шенуда изложено во катедрала во Каиро

Илјадници верници се собраа во главаната црква во египетскиот град Каиро на погребот на коптскиот христијански владика Шеноуда. Религизоните водачи од неколку земји, меѓу кои и романско католичка делегација од Ватикан присуствуваа на церемонијата.
Шеноуда ќе биде прогребан во манастирот св. Бишој. Тој почина на 88 годишна возраст.
XS
SM
MD
LG