Достапни линкови

logo-print

Советот за Безбедност на ОН ќе расправа за Сирија


Советот за Безбедност на Обединетите Нации денеска треба да расправа за нацрт резолуцијата со која се повикува сиријската влада да соработува со претставникот на Обединетите Нации и на Арпската Лига, Кофи Анан за запирање на насилствата во земјата. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Русија ќе ја подржи резолуцијата но само доколку не содржи ултиматум кон сиријскиот режим. Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун денеска оцени дека ситуацијата во Сирија веќе не може да се толерира.
XS
SM
MD
LG