Достапни линкови

logo-print

САД го осудија апсењето на Жените во бело во Куба


САД ги повикаа кубанските власти да ги ослободат членовите на опозициската група Дамас де Бланко или Жените во бело и да престанат со нивните тактики на заплашување и малтретирање. Вчера 53 членови на групата беа уапсени, само неколку денови пред посетата на папата Бенедикт 16 на Куба.
Дамас де Бланко е една од групите кои бараа да бидат примени кај папата за време на неговата посета од 26 до 28 март.
Членовите на групата бараат ослободување на политички затвореници.
XS
SM
MD
LG