Достапни линкови

САД и Израел со честитка до Иран за персиската Нова година


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го поздрави почетокот на персиската Нова година и им посака најубави желби на жителите на Иран. Во соопштението е наведено дека жителите на САД им се придружуваат во можностите кои ги нуди новата година и во зајакнување на односите меѓу семејството и пријателите. Таа додава дека како што се соочуваат со новите предизвици, тие остануваат посветени на поддршката на човековите права и слободата на изразување, кои го промовираат мирот и напредокот.
Израелскиот претседател Шимон Перез исто така до Иран испрати желби за мир.
XS
SM
MD
LG