Достапни линкови

logo-print

Војникот обвинет за убиствата во Авганистан ќе се сретне со адвокат


Американскиот војник Роберт Бејлс

Американскиот војник Роберт Бејлс

Американскиот војник обвинет за убиството на 16 цивили во Авганистан денеска за прв пат ќе се сретне со неговиот адвокат. Триесет и осумгодишниот војник Роберт Бејлс е затворен во изолирана ќелија во воен затвор во Канзас. Тој не е формално обвинет за инцидентот на 11 март во покраината Кандахар.
Адвокатот на Бејлс е Џон Хенри Браун, еден од најпроминентните адвокати во САД. Бејлс ќе има и најмалку еден воен адвокат.
XS
SM
MD
LG