Достапни линкови

logo-print

Српскиот шеф на армијата тужи активистка за човекови права


Српскиот шеф на армијата генералот Љубиша Диковиќ

Српскиот шеф на армијата генералот Љубиша Диковиќ

Српскиот шеф на армијата генералот Љубиша Диковиќ ја тужи проминентната активистка за човекови права Наташа Кендриќ, која го обвини за воени злосторства за време на војната во Косово во 1998-99 година. Според Кендриќ, тужбата е политички мотивирана.
Таа го обвини Диковиќ дека не успеал да спречи езекуција на цивили, грабежи и силувања додека бил бригадирен командат во Косово. Диковиќ и обвинителството ги негираа нејзините тврдења.
XS
SM
MD
LG