Достапни линкови

logo-print

АИ го обвини НАТО за неводење истрага за цивилните жртви во Либија


Организацијата за човекови права Амнести интернешнал денеска го обвини НАТО затоа што не го истражил убивањето цивили за време на воздушната кампања на Алијансата во Либија. Амнести интернешал исто така го обвини НАТО за неисплаќање компензација на семесјтвата на жртвите. Оваа организација има документирано 55 случаи на цивилни жртви, вклучувајќи 16 деца и 14 жени. Сепак, АИ истакнува дека НАТО, за време на кампањата на поддршка на бунтовниците против режимот на Моамер Гадафи, презел значајни напори за избегнување на цивилните жртви.
XS
SM
MD
LG