Достапни линкови

logo-print

Во Москва разговори за хуманитарна помош за Сирија


Шефот на Меѓународниот комитет на Црвениот Крст Јакоб Келенбергер денеска во Москва ќе разговара со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров за начините како да се достави хуманитарна помош во Сирија. Според Келенбергер, неопходни се двочасни прекини на огнот дневно за да може да се евакуираат ранетите од опколениот Хомс. Обединетите нации соопштија дека во над едногодишното востание против претседателот Башар ал Асад загинале 9 илјади луѓе, над 30 илјади ја напуштиле земјата, а околу 200 илјади се расселени.
XS
SM
MD
LG