Достапни линкови

logo-print

Десетици лица уапсени на опозициските протести во Русија


Опозицискиот лидер Сергеј Удалцов на протестите пред националната телевизија во Москва

Опозицискиот лидер Сергеј Удалцов на протестите пред националната телевизија во Москва

Руската полиција уапсила околу 50 лица кои протестираа пред зградата на националната телевизија, јави сервисот на Радио Слободна Европа во земјата. Протестите се поради прилогот на телевизијата во кој е обвинета опозицијата за валкани трикови на претседателските избори кои се одржаа на 4 март. Прилогот сугерира дека опозицијата добила фондови од САД и ги терала опринудувала граѓани да земат учество во протестите.
Опозициските лидери Борис Немцов и Сергеј Удалцов се меѓу уапсените.
XS
SM
MD
LG