Достапни линкови

logo-print

Ал Каеда одговорна за убиството на американската наставничка


Приврзаници на Ал Каеда во Јемен

Приврзаници на Ал Каеда во Јемен

Неиндентификувана личност соопшти дека групата Ансар ал Сарија која е поврзана со Ал Каеда е одговорна за убиството на американската наставничка. Во порака испратена до новинарите личноста наведела дека нападот е одговор на кампањата на Западот со која се прповеда христијанство меѓу муслиманите.
Наставничката беше застрелана во јеменскиот град Таиз. Властите соопштија дека таа се возела во нејзиниот автомобил кога била застрелана од двајца мажи на моторцикл.
Наставничката била заменик директор во шведскиот центар за јазици во градот.
XS
SM
MD
LG