Достапни линкови

logo-print

Ирак планира алтернативни правци за извоз на нафта од земјата


Ирачките власти усвоија план со кој ќе се прошират правците за извоз на нафта од земјата, поради потенцијалното затворање на Ормутскиот теснец. Според нив, ќе се преземат напори за извоз на нафта преку цевоковод на Турција и преку патен транспорт.
Тие планираат повторно да го отворат нафтоводот Баниас-Триполи, кој се протега од Сирија кон Либан и е затворен од 1990 година.
XS
SM
MD
LG