Достапни линкови

logo-print

Подготовки за погребот на лидерот на коптската црква во Египет


папата Шенуда трети

папата Шенуда трети

Египетската коптска ортодоксна црква се подготвува за побгребот на папата Шенуда трети, кој почина на 88 годишна возраст. Националните медиуми јавија дека телото на Шенуда ќе биде изложено во катедралата свети Марко во Каиро во вторник. Тој ќе биде погребан во манастирот св. Бишој. Христијанските свештеници од целиот свет ќе присуствуваат на погребната церемонија.
Шенуда беше предвоник на христијанското малцинство на Средниот Исток во последните четири децении.
XS
SM
MD
LG