Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја не се откажува од лансирањето на сателит


Северна Кореја соопшти дека ќе продолжи со планот за лансирање на сателит во вселената. Според нив, непријателските сили се лажат доколку мислат дека тие ќе го откажат ланисрањето, бидејќи критиките за нивниот план се провокација да го остварат планот.
САД, Јужна Кореја и Јапонија го осудија чекорот на Северна Кореја, бидејќи сметаат дека нивната цел е да лансираат ракети со долг отстрел. САД се заканија дека ќе ја укинат помошта за земјата.
XS
SM
MD
LG