Достапни линкови

Двајцата бомбаши на метрото во Минск егзекутирани?


Дмитриј Канаваљов

Дмитриј Канаваљов

Белоруските медиуми јавија дека двајцата обвинети за бомбашкиот напад на метрото во минатата година биле егзекутирани. Владимир Коваљов и Дмитриј Канаваљов беа осудени во ноември за убиството на 15 лица при нападот.
Претходно по објавата за смртната казна на Коваљов ЕУ испрати критики до Белорусија и ги повика властите да го поштедат животот на Канаваљов.
XS
SM
MD
LG