Достапни линкови

logo-print

ЕУ со критика до Белорусија за егзекуцијата на бомбашот на метрото


Владимир Коваљов

Владимир Коваљов

ЕУ испрати критики до Белорусија за егзекуцијата на еден од осудените за бомбашкиот напад на метрото во Минск. Шефот за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека ја осудува смртната казна на 26 годишниот Владимир Коваљов.
Претседателот на ЕП Мартин Шулц ги повика белоруските власти да го поштедат животот на другиот обвинет, Дмитриј Канаваљов.
XS
SM
MD
LG