Достапни линкови

logo-print

Германија ќе добие нов Претседател


Јоахим Гаук

Јоахим Гаук

Во Германија денеска се избира трет претседател во рок од две години. Јоахим Гаук ја има поддршката од законодавците од владејачката коалициона партија за да биде избран на функцијата со мнозинството гласови од 620 членови на Долниот дом на Бундестагот и од делегатите на 16 региони на земјата.
Седумдесет и две годишниот кандидат е познат по неговото мислење за контроверзните теми. Гаук ќе го замени Кристијан Вулф, кој поднесе оставка поради финансиски малверзации.
XS
SM
MD
LG