Достапни линкови

logo-print

САД со предупредување до Северна Кореа


портпаролката на Стејт Департментот Викторија Нуланд

портпаролката на Стејт Департментот Викторија Нуланд

Соединетите држави соопштија дека ќе биде тешко замисливо да и дадат на Северна Кореа помош во храна доколку таа го изведе планираното лансирање на ракета со долг дострел за да тестира сателитска технологија. Ова го изјави портпаролката на Стејт Департментот Викторија Нуланд откако Северна Кореа најави дека планира во идниот месец, на одбележувањето на 100 годишнината од раѓањето на основачот на земјата Ким Ил Сунг, да лансира таков вид ракета. Неколку недели претходно Пјонгјанг се согласи да го запре збогатувањето ураниум и да стави мораториум на тестирањето ракети со голем дострел.
XS
SM
MD
LG