Достапни линкови

logo-print

Бугарија се откажува од нуклеарката Белене


Белене, Бугарија

Белене, Бугарија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов соопшти дека Бугарија ќе го откаже договорот со руската државна нуклеарна компанија за изградба на нуклеарната централа Белене. Борисов додаде дека Бугарија воопшто не сака да ја гради централата, но ќе плати за едниот реактор кој веќе е изграден. До ваквата одлука на Борисов доаѓа откако неодамна Соединетите Држави ја повикаа Бугарија да ја преиспита енергетската зависност од Русија.
XS
SM
MD
LG