Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун загрижен поради кршењето на правата во Авганистан


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази загриженост поради кршењето на човековите права од страна на Авганистанците кои ја преземаат контролата врз безбедноста со повлекувањето на меѓународните сили. Во извештајот објавен синоќа, Бан е загрижен поради однесувањето на авганистанската локална полиција, чии припадници се обвинети за киднапирања и уцени, незаконски убивања и за други кршења на човековите права.
Програмата на владата, која е поддржана од НАТО, предвидува плаќање и вооружување на локални Авганистанци да ги бранат своите села од нападите на Талибанците.
Советот за безбедност во идната недела треба да гласа за продолжување на мандатот на мисијата на ОН во Авганистан.
XS
SM
MD
LG