Достапни линкови

logo-print

ЕП со критика за претседателските избори во Русија


Протестите против претседателските избори во Русија

Протестите против претседателските избори во Русија

Европските законодавци усвоија резолуција во која тие ги критикуваат нерегуларностите во подготовката и спроведувањето на претседателските избори во Русија на почетокот на месецот. Резолуцијата е поддржана од најголемите политички партии, кои соопштија дека изборот на гласачите бил лимитиран и повикаа на транспарентна анализа за истражување на нерегуларностите.
Резолуцијата ги повикува руските власти и политичките партии во Думата да започнат суштински дијалог со продемократските демонстранти и опозицијата во земјата.
XS
SM
MD
LG