Достапни линкови

Ахмети-дијалогот е всушност започнување на преговори со ЕУ


Али Ахмети, претседател на ДУИ

Али Ахмети, претседател на ДУИ

Претседателот на ДУИ Али Ахмети по денешната средба со еврокомесарот Штефан Филе изјави дека дијалогот на високо ниво е всушност започнување на преговорите, бидејќи на ист начин продолжуваат и другите земји кои што и официјално ги започнуваат преговорите за членство во ЕУ.
Според него, дијалогот има и симболично значење и праќа порака да не се изгуби довербата за унапредување на прогресот на земјата кон европското семејство, но претставува и мотив повеќе да се работи.
XS
SM
MD
LG