Достапни линкови

logo-print

Осудени двајца опозициски активисти во Русија


Сергеј Удалцов на протестите на плоштадот Пушкин

Сергеј Удалцов на протестите на плоштадот Пушкин

Московскиот суд го осуди проминентниот опозициски активист Сергеј Удалцов на десет дена затвор под обвинение дека одбил да ги следи наредбите на полицијата кога се обидел да одржи протестен марш до плоштадот Пушкин на 10 март. Удалцов изјави дека ќе штрајкува со глад против одлуката на судот.
Опозицискиот активист Алексеј Навални денеска беше казнет за прекршување на законот за масовни собири. Тој треба да плати 1000 рубљи, откако судот го прогласи за виновен, бидејќи некои од учесниците на протестот кој го организирал Навални го пречекориле времето дозволено за нивното одржување.
XS
SM
MD
LG