Достапни линкови

logo-print

Обвинети 75 лица за насилството на фудбалски натпревар во Египет


Насилството по фудбалскиот натпревар во Порт Саид

Насилството по фудбалскиот натпревар во Порт Саид

Египетското обвинителство соопшти дека 75 лица се обвинети за злосторства, меѓу кои убиство и немарност во врска со насилството на еден фудбалски натпревар во градот Порт Саид. Меѓу обвинетите има 9 полицајци и три владини лица.
Околу 70 луѓе загинаа за време на судирот меѓу навивачите на ривалските тимови, домашниот Ал Масри и најдобриот египетски клуб Ал Ахли.
Некои сведоци изјавија дека полицијата не преземала ништо за да го спречи насилството. Според обвинителството, инцидентот бил испланиран однапред.
XS
SM
MD
LG