Достапни линкови

logo-print

Сменет регионален лидер во Кина


Бо Џилаи

Бо Џилаи

Кинеската државна новинска агенција јави дека моќниот регионален комунистички лидер од Џонгџинг, Бо Џилаи бил разрешен по извештаите дека негов помошник побарал азил во САД. Бо бил познат па неговите анти корупциски ставови и се очекувало да стане член на Политбирото.
Неговиот соработник – шефот на полицијата Ванг Лиџунг, мозокот на ати корупциските операции, минатиот месец го посетил конзулатот на САД и побарал азил. Државните медиуми јавија дека тој заминал на одмор за да се опорави од стресот.
XS
SM
MD
LG