Достапни линкови

logo-print

Фич ја намали економската перспектива на Британија


Агенцијата Фич ја намали долгорочната перспектива на Велика Британија од стабилна во негативна.
Фич го остави рејтингот на Британија на највисокото ниво „ААА“, но изрази стравување дека има малку фискален простор за апсорпција на идни економски шокови.
Според Агенцијата Фич, шансите се 50 насто дека овој рејтин ќе и биде намален на Британија во следниве две години.
XS
SM
MD
LG