Достапни линкови

logo-print

Иранскиот претседател Ахмадинеџат се обрати пред парламентот


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го бранеше својот стил на лидерство во првиот настап од страна на ирански претседател пред парламентот од основањето на Исламската Република во 1979 година.
Ахмадинеџад беше повикан од страна на пратениците кои се незадоволни однеговото справување со економија и политички менаџмент. Ахмадинеџад, чиј говор беше емитуван на државните медиуми, пред законодавцитеизјави дека ако неговата влада e оценетa како "помалку ефективна од 100 проценти, тоа би било нефер и кукавичлук."
Од иранскиот претседател беше побарано да одговори на 10 прашања кои беа прочитани од страна на еден од неговите најверни критичари, пратеникот Али Мотаха.
XS
SM
MD
LG