Достапни линкови

logo-print

Партиски реакции за Пајажина


Пресуда за поранешниот сопственик на А1 телевизија Велија Рамковски во Судот во Скопје

Пресуда за поранешниот сопственик на А1 телевизија Велија Рамковски во Судот во Скопје

СДСМ смета дека пресудата за Велија Рамковски и судскиот процес за случајот „Пајажина“ е најлоша можна препорака за Македонија во пресрет на утрешната посета на еврокомесарот Штефан Филе. Потпретседателот на партијата Ана Павлова Данева изјави дека пред да започне судскиот процес против Рамковски се знаел исходот и висината на казната, а пресудата од 13 години затвор е доказ дека во Македонија нема независно судство.
За ВМРО ДПМНЕ пресудата е базирана на аргументи, а од реакцијата на СДСМ заклучуваат дека опозициската партија ги поддржува осомничените или осудените за одредени сторени кривични дела. Членот на партијата Антонио Милошоски изјави дека ВМРО-ДПМНЕ се залага за независно судство и примена на законите еднакво кон сите граѓани во Македонија.
XS
SM
MD
LG