Достапни линкови

logo-print

Албанија против одржување на српски избори во Косово


Албанското Министерство за надворешни работи оцени денеска дека одлуката на Белград да спроведе локални избори во неколку општини во Косово е незаконска и неприфатлива и претставува закана за интегритетот на земјата. Според соопштението, изборите нема да имаат правен ефект, бидејќи се нелигитимни. Пратеникот на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин денеска изјави дека за Брисел нема да биде проблем тоа што Србија вчера распиша локални избори на Косово, но ќе биде проблем ако тие се одржат.
Кацин додаде дека Србија со своите дела во рок од следните два месеца ќе покаже колку е посветена на барањето датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.
XS
SM
MD
LG