Достапни линкови

logo-print

Тројца полски војници ослободени од обвинение за воени злосторства


Обвинетите војници во полскиот суд

Обвинетите војници во полскиот суд

Полскиот Врховен суд ослободи тројца војници кои беа обвинети за убиство на цивили во Авганистан. Но судот донесе одлука дека други четири војници ќе бидат изведени пред суд во врска со случајот.
Седуминатата војници беа обвинети за инцидентот во едно авганистанско село во 2007 година, при кој загинаа неколку цивили, меѓу кои и жени и деца.
XS
SM
MD
LG