Достапни линкови

logo-print

Руското оружје за Сирија не било за битка против бунтовниците


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска во Москва дека Русија ја снабдува Сирија со оружје за одбрана од надворешни закани, но оти нема намера воено да му помага на претседателот Башар Ал Асад. Лавров додаде дека Москва не доставува оружје кое би било употребено против противниците на сиријскиот режим. Русија бара од сиријската влада да превземе мерки за смирување на ситуацијата, изјави Лавров.
XS
SM
MD
LG