Достапни линкови

logo-print

Русија нема да ја прекине продажбата на оружје на Сирија


Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов

Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов

Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов изјави денеска дека Москва нема да ја прекине воената соработка со Сирија и покрај повиците од Западните земји да запре со продажбата на оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.
Хјуман Рајтс Воч ги обвини сириските сили дека поставуваат мини на границата со Либан и Турција за да ги спречат бегалците да ја напуштат земјата. Според организацијата, мините потекнуваат од Русија или поранешениот Советски сојуз.
XS
SM
MD
LG