Достапни линкови

logo-print

Најави за американска тужба против Кина


Медиумите јавуваат дека американскиот претседател Барак Обама ќе најави нова тужба за Кина поради рестрикции за извоз на ретки материјали, потребни за изработка на електронски уреди. Кина е најголем производител во светот на ретки руди, кои се користат во изработката на разни електронски уреди, од компјутери до ракети. Кинеските власти за годинава го ограничија извозот на овие материјали на 30.000 тони.
XS
SM
MD
LG