Достапни линкови

logo-print

Јапонија ќе купува кинески државни записи


Јапонската влада соопшти дека добила одобрение за купување на кинески државни записи во вредност од 10,3 милијарди американски долари, во обид за подобрување на економските односи меѓу двете земји. Станува збор за прв јапонски откуп на кинески долгови, постапка која официјален Пекинг ретко ја одобрува.
XS
SM
MD
LG