Достапни линкови

logo-print

Азербеџан нема да дозволи напад на Иран преку неговата територија


Азербеџанскиот министер за одбрана Сафар Абијев

Азербеџанскиот министер за одбрана Сафар Абијев

Азербеџанскиот министер за одбрана Сафар Абијев за иранската национална телевизија изјавил дека Баку нема да дозволи неговата територија да биде искористена за напад на Иран. Според него, Азербеџан сака мир, стабилност и безбедност на регионот.
Блиската воена соработка со Иран, како што изјавил Абијев по средбата со неговиот ирански колега Ахмад Вахики ќе биде гаранција за мирот во регионот.
XS
SM
MD
LG