Достапни линкови

logo-print

Еврозоната ќе расправа за вториот пакет помош за Грција


Министрите за финансии од земјите- членки на еврозоната денеска ќе се сретнат во Брисел да разговараат за вториот пакет помош за Грција во износ од 130 милијарди евра, кој и е потребен на земјата да избегне банкрот. Иако Грција го исполни условот со размена на обврзници со приватните кредитори, се уште не се знае дали пакетот за помош ќе биде одобрен.
Министрите е во план да разговараат и за финансиската ситуација на Шпанија.
XS
SM
MD
LG