Достапни линкови

logo-print

ОН имаат наводи за прекршување на човековите права во Иран


Експертот за човекови права на ОН Ахмед Шахед кој ја истражува ситуацијата во Иран изјави дека собрал наводи за прекршување на човековите права во земјата.Тој се пожали на организацијата дека неговите барања за посета на Иран се одбиени. Некои од прекршувањата според него се однесуваат на апсењето на новинарите, казните за адвокатите за заштита на човековите права и суровите форми на казнување.
Советот за човекови права на ОН го назначи Шахед во минатата година на функцијата и покрај противењето од Иран и неговите сојузници.
XS
SM
MD
LG