Достапни линкови

logo-print

Осудени владини лица за смртоносните експлозии во Албанија


Експлозиите во фабриката за муниција во Албанија

Експлозиите во фабриката за муниција во Албанија

Албанскиот суд осуди претставници на Министерството за одбрана и други обвинети за експлозиите во 2008 година во една фабрика за муниција. Деветнасетмината обвинети добија од една до 18 години казна затвор за негрижа и други дела. Албанското обвинителство побара доживотна казна за тројца обвинети.
При серијата на експлозии на 15 март во 2008 година загинаа 26 лица, 302 беа повредени, а околу 5500 куќи беа уништени.
XS
SM
MD
LG