Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун бара одговор од Асад за мировните предлози


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го отвори состанокот на Безбедносниот совет со повик кон сирискиот претседател Башар ал Асад да одговори во наредните денови за мировните предлози на организацијата и Арпаската лига. Францускиот министер за надворешни работи Ален Жупе побара на средбата сириските лидери да одговараат пред меѓународните судови за насилството против опозициските демонстранти. Тој ги повика Кина и Русија да ја прифатат резолуцијата на ОН, која го осудува насилството во Сирија.
Рускиот министер за надворешни работи изјави дека неговата земја е загрижена за ситуацијата во Сирија.
XS
SM
MD
LG