Достапни линкови

logo-print

Грција денеска ќе изврши размена на обврзници


Грција денеска треба да изврши замена со приватните кредитори на старите обврзници за нови, чија вредност е двојно помала од првобитната, по неколку дена откако обезбеди најголем отпис на долгот во историјата.
Министрите за финансии на 17 земји од еврозоната денеска во Брисел треба да го одобрат и вториот пакет помош за Грција.
Отписот на долгот беше еден од најважните предуслови за ослободување на 130 милијарди евра од пакетот помош без кој Грција ќе доживееше банкрот.
XS
SM
MD
LG