Достапни линкови

logo-print

Откажана церемонијата во чест на добитникот на оскар во Иран


Режисерот Асгар Фархади кој освои оскар за филмот Разделба

Режисерот Асгар Фархади кој освои оскар за филмот Разделба

Иранските власти одбија да издадат дозвола за одржување на церемонија во чест на режисерот Асгар Фархади кој освои оскар за филмот Разделба. Според извештаите, филмот ги вознемирил конзервативците, поради изложувањето на проблемите во иранското општество, како нееднаквоста меѓу половите и желбата на некои жители да ја напуштат земјата.
Техеран го поздрави освојувањето на оскарот, кој претставува триумф на земјата над Израел, бидејќи меѓу номинираните за наградата имаше и филм од израелски режисер.
XS
SM
MD
LG