Достапни линкови

logo-print

Руската православна црква против промовирање на хомосексуалноста


Рускиот свештеник Дмитри Першин ги повика пратениците да усвојат закон со кој ќе се забрани промовирање на хомосекуалноста на лица помали од 16 години. Пред неколку дена градоначалникот на Санкт Петерсбург потпиша нови мерки со кои оние што промовираат хомосекуалност на малолетниците ќе се соочат со казни до 33 илјади долари.
Геј активистите за човекови права протестираа против законот.
XS
SM
MD
LG