Достапни линкови

logo-print

Авганистанското министерство за внатрешни работи го осуди убиството на цивилите


Авганистанското министерство за внатрешни работи го осуди убиството на 15 цивили во покраината Кандахар од страна на еден американски војник. Според соопштението, министерството ќе спроведе целосна истрага за нападот при кој беа повредени и 9 лица.
Се уште се проверува точната бројка на загинатите. Министерот за племенски работи, Асадулах Халид изјави дека 16 лица загинале. Дописникот на агенцијата АТФ кој го посети селото тврди дека видел 16 тела, меѓу кои имало жени и деца.
XS
SM
MD
LG