Достапни линкови

logo-print

Социјал демократската партија победник на изборите во Словачка


Лидерот на Социјал демократската партија во Словачка, Роберт фицо

Лидерот на Социјал демократската партија во Словачка, Роберт фицо

Левоориентираната опозициска партија во Словачка е победник на превремените парламентарни избори, според досега преброените резултати во 5811 изборни единици од 5965.
Социјал демократската партија на поранешниот премиер Роберт Фицо освоила 44.8 насто од гласовите, односно 84 места во Парламентот од 150. Резулатите му овозможуваат на Фицо сам да ја конструира владата.
XS
SM
MD
LG